Carbon and Emery Swim Teams Split Matchup in Price

Carbon-vs-Emery-swim-62.jpg

By Anna Bryner

Rivals Carbon High and Emery High went head-to-head Tuesday in a swim meet hosted by Carbon. In addition to the rival teams, Payson, Wasatch Academy and North Sanpete also competed. The Carbon girls won the meet 119 points to Emery’s 99 while the Emery boys won the meet 120 to Carbon’s 82. The top three times are listed when Carbon/Emery finished in the top three spots.

Girls 200 Medley Relay
1-Carbon-2:08.79: Addy Olson, Sadie Crompton, Veronica Ibanez, Suparada Chaobol
2-Emery-2:11.47: Madi Allinson, Laryssa Guymon, Kaitlyn Carter, Chyanne Carter

Boys 200 Medley Relay
1-Emery-1:58.03: Devin Wilson, Kelven Childs, Daryl Guymon, Nate Gilbert
3-Carbon-2:18.74: Harry Torgerson, Connor Holyoak, Will Laursen, Josh McCourt

Girls 200 Freestyle
2-Veronica Ibanez (Carbon)-2:20.44
3-Chyanne Carter (Emery)-2:32.28

Boys 200 Freestyle
1-Joseph Keller (Carbon)-2:02.15

Girls 200 Individual Medley
1-Madi Allinson (Emery)-2:38.53
2-Addy Olson (Carbon)-2:46.41
3-Heidi Prettyman (Carbon)-3:01.10

Boys 200 Individual Medley
1-Tyson Swasey (Carbon)-2:25.80
2-Levi Jensen (Emery)-2:37.37
3-Dakota Wright (Emery)-2:39.53

Girls 50 Freestyle
1-Paytn Jeffs (Emery)-29.31
2-Sadie Crompton (Carbon)-29.70
3-Susannah Ohlwiler (Carbon)-29.83

Boys 50 Freestyle
1-Kaden Earl (Carbon)-24.61
2-Nate Gilbert (Emery)-24.93
3-Garret Stilson (Emery)-27.50

Girls 100 Butterfly
1-Laryssa Guymon (Emery)-1:08.00
3-Kaitlyn Carter (Emery)-1:24.75
Boys 100 Butterfly
2-Kelven Childs (Emery)-1:06.48

Girls 100 Freestyle
1-Susannah Ohlwiler (Carbon)-1:06.78
2-Dakota Noyes (Carbon)-1:09.71
3-Vivian Koo (Emery)-1:09.95

Boys 100 Freestyle
1-Joseph Keller (Carbon)-53.85
2-Nate Gilbert (Emery)-57.54
3-Kaden Earl (Carbon)-59.29

Girls 500 Freestyle
1-Veronica Ibanez (Carbon)-6:18.74
2-Suparada Chaobol (Carbon)-7:09.93
3-Chyanne Carter (Emery)-7:17.71

Boys 500 Freestyle
1-Tyson Swasey (Carbon)-6:15.58
2-Daryl Guymon (Emery)-6:19.37
3-Kayden Parkins (Emery)-6:48.65

Girls 200 Freestyle Relay
1-Carbon-1:57.27: Sadie Crompton, Addy Olson, Kaisha Lott, Suparada Chaobol
2-Carbon-2:02.52: Dakota Noyes, Stine Eikeland, Kaylee Johnson, Susannah Ohlwiler

Boys 200 Freestyle
1-Carbon-1:42.86: Kaden Earl, Connor Holyoak, Tyson Swasey, Joseph Keller
2-Emery-1:50.43: Garret Stilson, Levi Jensen, Tyeray Migliori, Alex Stilson
3-Emery-1:50.60: Devin Wilson, Dakota Wright, Zac Fauver, Kayden Parkins

Girls 100 Backstroke
2-Madi Allinson (Emery)-1:10.12
3-Addy Olson (Carbon)-1:17.11

Boys 100 Backstroke
1-Devin Wilson (Emery)-1:07.87
2-Dakota Wright (Emery)-1:13.95
3-Taigon Pulli (Emery)-1:18.28

Girls 100 Breaststroke
1-Laryssa Guymon (Emery)-1:12.85
3-Sadie Crompton (Carbon)-1:18.73

Boys 100 Breaststroke
3-Kelven Childs (Emery)-1:13.28

Girls 400 Freestyle Relay
1-Emery-4.17.30: Madi Allinson, Kaitlyn Carter, Chyanne Carter, Laryssa Guymon
2-Carbon-4:30.42: Susannah Ohlwiler, Dakota Noyes, Heidi Prettyman, Veronica Ibanez
3-Emery-5:00.28: Laci Hulse, Jacie Huntington, Erin Oliverson, Vivian Koo

Boys 400 Freestyle Relay
1-Carbon-3:56.68: Tyson Swasey, Robby Jewkes, Kaden Earl, Joseph Keller
2-Emery-4:01.63: Kayden Parkins, Daryl Guymon, Levi Jensen, Nate Gilbert

scroll to top
X
X