Local Schools Compete at Region FBLA Competition

Region-FBLA-12.jpg

By Anna Bryner

High school students involved in Future Business Leaders of America (FLBA) gathered Wednesday at USU-Eastern for Eastern Region Competition. During competition, students competed in a variety of events by taking competency tests, were interviewed or gave speeches.

Carbon High School and Emery High School were among some of the ten high schools that gathered for the event. Carbon High School retained the region title while Emery High School took second.

Mont Harmon Middle School members were also in attendance. These students could participate in middle-level events or take part in high school events to gain experience.

Results from the competition are as follows:

Carbon High School
Kaycee Gilson: Public Speaking-2nd Place, Personal Finance-2nd Place
Lexi Monson: Accounting I-5th Place
Brooke Banasky: Business Law-4th Place, Accounting I-3rd Place, Economics-5th Place
Taylor Gagon: Accounting II- 2nd Place
Lexi Seals: Health Care Administration-3rd Place
Kaylee Bruno: Health Care Administration-1st Place
Chase Morgan: Business Math-3rd Place
Makara Morgan: FBLA Principles & Procedures-1st Place, Word Processing-3rd Place
Jerika Morgan: Economics-1st Place, Future Business Leader-1st Place
Paul Bryner: Business Math-2nd Place, Introduction to Business-1st Place, Introduction to Business Communication-1st Place
Anna Bryner: Economics-2nd Place, Job Interview-1st Place, Marketing-2nd Place, Parliamentary Procedure-3rd Place, Sports and Entertainment Marketing-3rd Place
Raquel Cano: FBLA Principles & Procedures-4th Place
Kanyon Beecher: Health Care Administration-5th Place
Fernanda Hernandez: FBLA Principles & Procedures-5th Place, Introduction to Business-3rd Place, Introduction to Business Communication-3rd Place, Introduction to Technology Concepts-3rd Place
Luke Hansen: Health Care Administration-2nd Place
Lauren Engar: Management and Decision Making-2nd Place
Hunter Mortensen: Introduction to Technology Concepts-2nd Place, Technology Concepts-4th Place
Hunter Stansforth: Marketing-3rd Place
Katerina Mantas: Entrepreneurship-4th Place, Sports and Entertainment Marketing-4th Place
Addy Taylor: FBLA Principles & Procedures-3rd Place, Word Processing-4th Place

Emery High School
Camrey Johnson: Business Law-2nd Place, Banking and Finance-2nd Place
Jacie Huntington: Business Law-5th Place
Levi Jensen: Job Interview-4th Place
Kamrie Simmons: Marketing-4th Place
Shinia Powell: Networking Concepts-4th Place, Help Desk-5th Place
Kayden Parkins: Parliamentary Procedures-2nd Place, Public Speaking-4th Place
Alexa Cook: Accounting I -2nd Place, Accounting 2-1st Place, Business Calculations-2nd Place
Emily Olsen: Future Business Leader-2nd Place
Mikiah MacDonald: Health Administration-4th Place
Jessica Olsen: Help Desk-1st Place, Personal Finance-3rd Place
Kabri Butler: Help Desk-2nd Place
Laura Burke: Help Desk-4th Place
Chase Jewkes: Introduction to Parliamentary Procedure: 3rd Place
Jena Brinkworth: Introduction to Parliamentary Procedure-2nd Place
Bailey Rasmussen: Sports Management and Entertainment- 2nd Place
Alex Curtis: Technology Concepts-5th Place

Mont Harmon Middle School
Bobby Blake: (Middle-Level) Introduction to Business Communications-1st Place, (Middle-Level)Career Exploration-2nd Place
Ethan Daniels: (Middle-Level) Career Exploration-1st Place
James Bryner: (High School-Level) Parliamentary Procedure-4th Place, (High School-Level) Sports and Entertainment Marketing-5th Place
Austin Engar: (High-School Level) Network Design-3rd Place

scroll to top
X
X