History Comes Alive at 2014 History Fair

IMG_05111.jpg

Students from Mont Harmon, Helper Junior High and Carbon High schools participated in the region history fair on March 12. According to fair director Chris Sweeney, all three schools were represented well and he was pleased with the outcome.

Top winners from the region fair will move on to compete at the state history fair on April 23 at Thanksgiving Point in Lehi.

2014 Utah History Day- East Region Results  * State Qualifiers

Junior (6-8) Historical Paper

1  Women’s Sufferage -Tayle Wilkinson -Helper Junior High *
2  Aboriginal people- Abby Layton- Mont Harmon Junior High *
3  Women rights in the military- Gracie Steele- Mont Harmon Junior High

Senior (9-12) Historical Paper

1  Industrial Era- Kaylee Hoyt Carbon High *
2  16th Amendment- Jordan Nielsen Carbon High *
3 Tuskegee Airmen- Kameron Gunter Mont Harmon Junior High

Junior (6-8) Individual Exhibit

1  Milk Strikes of 1933 – Candace Gagnon -Mont Harmon Junior High*
2 Berlin Wall – Dallen Tweddell – Helper Junior High *
2 The First Girl’s Baseball League – Cali Fossat _ Mont Harmon Junior High *
3  Mexican Revolution and the Rights of Peons- Fernanda Hernandez  -Mont Harmon Junior High

Junior (6-8) Group Exhibit

1  US Government vs. Japanese Americans.:Violation of Civil Rights -Zade Carrillo – Mont Harmon Junior High *
2  Civil Rights Act of 1964 -Addy Taylor, Taylor Frandsen Mont Harmon Junior High *
2 Jack Kevorkian-  Zoey Kourianos, Makenna Pendergrass – Mont Harmon Junior High *
3  Concentration Camps Ryker Smith Brenden Palacios Mont Harmon Junior High

Senior (9-12) Individual Exhibit

1  EPA Rights vs Need -Sadie Crompton  – Mont Harmon Junior High *
2  The Right to a Speedy – Trial Kody Wells – Mont Harmon Junior High *
3  The First Amendment  – Kolton Cave – Mont Harmon Junior High

Senior (9-12) Group Exhibit

1  The Salem Witch Trials in Massachusetts – David Alaniz,  Dyllan Pyper -Helper Junior High *
2 Gay Rights- Alyssa Vigil,  Hunter Stevenson – Mont Harmon Junior High *
3 Jackie Robinson and Civil Rights in Sports – Jasalene Hackwell,  Abbigail Fausett – Helper Junior High

Junior (6-8) Individual Website

1 Battle of Fort Sumter – McKayden Fincher – Mont Harmon Junior High *
2 Medieval Merit – Canden Stockdale – Helper Junior High *
2 The Great Awakening – Mason Rogers – Helper Junior High *
3 Berlin Wall-  Ayden Tucker Mont – Harmon Junior High

Junior (6-8) Group Website

1 Yes 31807 Coal Miners’ Rights Nathan Velasquez -Jorge Martinez – Helper Junior High *
1 Yes 31810 Kristallnacht: The Night of Broken Glass- Madi Christensen, Sara Stromness – Mont Harmon Junior High *
2 Yes 31805 Civil Rights in Sports- Kayden Lee, Cade Shiner, Casey Shiner – Helper Junior High *
3 No 31811 Hunting and Fishing Rights Dakota Spigarelli Jayden Goodall Ryan Gagon Helper Junior High

Senior (9-12) Individual Website

1  Cherokee: The Trail of Tears -Tiffany Feichko – Helper Junior High *
1 The Curt Flood Case; Athlete Rights – Logan Engar- Mont Harmon Junior High *
3  Treaty of Versailles Cherish Vigil Helper Junior High

Senior (9-12) Group Website

1  Rights and Responsibilities: The Boycott of the 1980 Moscow Olympics Anna Bryner Paul Bryner Carbon High *
2  The Mormon Extermination Order Eliza Bradley Katrina Edwards Helper Junior High *
3  Congress versus the President in the Battle to Declare War William Blanton Jacob Flemett Helper Junior High

Junior (6-8) Individual Documentary

1  Children Labor Laws- Alex Thayn -Mont Harmon Junior High *
2 Japanese Internment- Jaylee Cox -Helper Junior High *
3  Winter Quarters Mine Disaster -Kayden Gibson- Mont Harmon Junior High

Junior (6-8) Group Documentary

1 Title Nine- Mersedez Clifford, Katie Snow- Mont Harmon Junior High *
2 Abraham Lincoln – Ashley Leautaud,  Kaisha Lott – Mont Harmon Junior High *
3 Immigration in the 1800’s/Chinese working on the railroad – Bethany Prettyman,  Shannon Baker- Mont Harmon Junior High

Senior (9-12) Individual Documentary

1 Miranda Rights – Nathaniel Metzger – Helper Junior High *
2  Demanding higher Wages when the World is at War – Sarah Clark – Mont Harmon Junior High *
3  The Battle to get Women’s soccer in the Olympics – Morgan Page – Mont Harmon Junior High

Senior (9-12) Group Documentary

1  The Internment Camps – Jessica Jensen Taylor, Passarella – Mont Harmon Junior High *
2  Child Labor during the Industrial Revolution – Ceaira Howard,  Alexis Tallerico – Helper Junior High *
3 Children’s Rights – Cyene Bigelow, Chloe Tuescher-  Mont Harmon Junior High
3  Title 9 – Lindsey Blanc,  Makyla Lupo,  Haigen Wood – Mont Harmon Junior High

Junior (6-8) Individual Performance

1  Local Unions – Luke Hansen – Mont Harmon Junior High *
2 Women’s Right to Fight- Raychel Briseno – Helper Junior High *

Junior (6-8) Group Performance

1 Mary Queen of Scotts, Delaney Cisneros, McKenzie Griffeth, Miranda Blanton, Megan Mower- Mont Harmon Junior High *

Senior (9-12) Group Performance

1  Death Penalty – Rachel Otto, Harlee Willis, Katie Karcich – Helper Junior High *

scroll to top
X
X